Lucio Fontana, akvatintetsning
Klubbat för:
25 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
LUCIO FONTANA (Italien 1899-1968) Concetto Spaziale (Vite), signerad och numrerad L. Fontana 45/99, akvatintetsning på grönt papper med punkterade hål, ca 60 x 48,5 cm, blindstämpel 2RC, Rome
Edition 99 ex + 21 AP
LITTERATUR: Harry Ruhé & Camillo Rigo: Lucio Fontana, graphics, multiples and moore..., Tuja Books, Amsterdam 2006, E-52, sidan 75
528798
2018-04-16