Hugo Birger Napolitansk fiskare
Klubbat för:
13 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
HUGO BIRGER (1854-1887): Napolitansk fiskare, signerad och daterad Hugo Peterson 1876, olja på duk, ca 86x60 cm
LITTERATUR
Sixten Strömbom: Hugo Birger - en levnadsteckning, Stockholm 1947, sannolikt identisk med målning omnämnd som odaterad i verkförteckningen, nr 54
528916
2018-03-24