Lars Jansson muminfiguriner
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LARS JANSSON, muminfigurer, 2 st, i form av snorkfröken och mumintrollet, limiterad upplaga under 1970-talet, oglaserat stengods, delvis bemålade, höjd ca 80 mm
LITTERATUR: Tidningen Retro, nr 2 2014. Under 1970-talet tog Tove Jansson bror Lars Jansson fram en kollektion muminfigurer som hittills visat sig endast i Moomin Characters lokaliteter i Helsingfors.
Mumintrollet med nagg på ena örat
528937
2018-03-24