Lars Jansson muminfiguriner

Lars Jansson muminfiguriner
Lars Jansson muminfiguriner
Lars Jansson muminfiguriner
Lars Jansson muminfiguriner
Lars Jansson muminfiguriner
Lars Jansson muminfiguriner
Lars Jansson muminfiguriner
Lars Jansson muminfiguriner
Lars Jansson muminfiguriner
Lars Jansson muminfiguriner

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

LARS JANSSON, muminfigurer, 2 st, i form av snorkfröken och mumintrollet, limiterad upplaga under 1970-talet, oglaserat stengods, delvis bemålade, höjd ca 80 mm
LITTERATUR: Tidningen Retro, nr 2 2014. Under 1970-talet tog Tove Jansson bror Lars Jansson fram en kollektion muminfigurer som hittills visat sig endast i Moomin Characters lokaliteter i Helsingfors.

Mumintrollet med nagg på ena örat

528937

2018-03-24