Bålskål Kina 1700-tal Famille rose
Klubbat för:
1 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÅLSKÅL, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), mandarinporslin, dekor av kartuscher med figurscen samt blomsterslingor i emaljfärger, järnoxid, sepia och underglasyrblått, diameter ca 26, höjd 11 cm
Kantlagning, invändigt med glasyrsprickor, slitage
529057
2018-03-25