Bålskål Kina 1700-tal Famille rose

Klubbat för:

1 400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

BÅLSKÅL, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), mandarinporslin, dekor av kartuscher med figurscen samt blomsterslingor i emaljfärger, järnoxid, sepia och underglasyrblått, diameter ca 26, höjd 11 cm

Kantlagning, invändigt med glasyrsprickor, slitage

529057

2018-03-25