Dosa silver 1700-tal

Dosa silver 1700-tal
Dosa silver 1700-tal
Dosa silver 1700-tal
Dosa silver 1700-tal
Dosa silver 1700-tal
Dosa silver 1700-tal
Dosa silver 1700-tal
Dosa silver 1700-tal
Dosa silver 1700-tal
Dosa silver 1700-tal

Klubbat för:

3 600 SEK

Utropspris

1 500 SEK

DOSA, silver, Lars Boye (1762-1784/95) Stockholm 1781, lock med oval guldinläggning med emalj, botten med gravyr av det allseende ögat, rikt graverad dekor, invändigt förgylld, längd ca 7,5 cm, vikt ca 94 g

Invändig beläggning, slitage, emalj med smärre skada

529251

2018-03-21