Dosa silver 1700-tal
Klubbat för:
3 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DOSA, silver, Lars Boye (1762-1784/95) Stockholm 1781, lock med oval guldinläggning med emalj, botten med gravyr av det allseende ögat, rikt graverad dekor, invändigt förgylld, längd ca 7,5 cm, vikt ca 94 g
Invändig beläggning, slitage, emalj med smärre skada
529251
2018-03-21