Lockbägare silver Stabeus Stockholm 1750
Klubbat för:
30 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
LORENS STABEUS, lockbägare, silver, Stockholm 1750, även locket fullstämplat, godronnerad fot, dekor av vågband och stämplad lambrequinbård samt punsad béraindekor, invändigt förgylld, välvt lock med rund knopp, höjd exkl. lock 20 cm, inkl. lock 27,5 cm, total vikt 778 g, i botten graverad viktangivelse samt SLG 1750
Liten buckla vid fotkanten
529252
2018-06-18