Lockbägare silver Stabeus Stockholm 1750

Klubbat för:

30 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

LORENS STABEUS, lockbägare, silver, Stockholm 1750, även locket fullstämplat, godronnerad fot, dekor av vågband och stämplad lambrequinbård samt punsad béraindekor, invändigt förgylld, välvt lock med rund knopp, höjd exkl. lock 20 cm, inkl. lock 27,5 cm, total vikt 778 g, i botten graverad viktangivelse samt SLG 1750

Liten buckla vid fotkanten

529252

2018-06-18