Stolar nyrenässans

Stolar nyrenässans
Stolar nyrenässans
Stolar nyrenässans
Stolar nyrenässans
Stolar nyrenässans
Stolar nyrenässans
Stolar nyrenässans
Stolar nyrenässans

Klubbat för:

16 500 SEK

Utropspris

6 000 SEK

STOLAR, 12 st, 1800-talets andra hälft, nyrenässans, ek, stoppad rygg och sits, klädsel i gyllenläder, sitthöjd ca
PROVENIENS: Carl Herman Westerlund, ingenjör och disponent vid Tervakoski Pappersbruk i Finland. Stolarna sannolikt inköpta i St Petersburg omkring 1870-80, därefter i familjen.

Delvis ostadiga, torrsprickor, en stol med knäckt rygg

529344

2018-03-22