Ampel stockholmsarbete i empire

Klubbat för:

7 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

AMPEL, stockholmsarbete i empire, för fyra ljus, i form av romersk oljelampa, delvis brännförgylld och mörkpatinerad brons och mässing, ljusarmar i form av akantus krönta av eldslågor, palmetter, botten med växtornamentik, avslutande pinjekotte, lösa manschetter, höjd 60 cm

Slitage, smärre skador, takfäste med mindre komplettering, spår av el

529389

2018-03-28