Ampel stockholmsarbete i empire
Klubbat för:
7 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
AMPEL, stockholmsarbete i empire, för fyra ljus, i form av romersk oljelampa, delvis brännförgylld och mörkpatinerad brons och mässing, ljusarmar i form av akantus krönta av eldslågor, palmetter, botten med växtornamentik, avslutande pinjekotte, lösa manschetter, höjd 60 cm
Slitage, smärre skador, takfäste med mindre komplettering, spår av el
529389
2018-03-28