Etagehylla omkring 1900

Etagehylla omkring 1900
Etagehylla omkring 1900
Etagehylla omkring 1900
Etagehylla omkring 1900
Etagehylla omkring 1900
Etagehylla omkring 1900
Etagehylla omkring 1900
Etagehylla omkring 1900

Klubbat för:

950 SEK

Arviointi

1 500 SEK

Kuvaus

ETAGEHYLLA, för hörn, omkring 1900, empirestil, fanérad i mahogny, förgyllda beslag, höjd ca 94, 60x46 cm
PROVENIENS: Carl Herman Westerlund, ingenjör och disponent vid Tervakoski Pappersbruk i Finland. Möbeln sannolikt inköpt i St Petersburg omkring 1870-80, därefter i familjen.

Kuntoraportti

Slitage, ytskador, fläckar

529443

Päivämäärä:

2018-03-22