Etagehylla omkring 1900
Klubbat för:
950 SEK
Arviointi
1 500 SEK
Kuvaus
ETAGEHYLLA, för hörn, omkring 1900, empirestil, fanérad i mahogny, förgyllda beslag, höjd ca 94, 60x46 cm
PROVENIENS: Carl Herman Westerlund, ingenjör och disponent vid Tervakoski Pappersbruk i Finland. Möbeln sannolikt inköpt i St Petersburg omkring 1870-80, därefter i familjen.
Kuntoraportti
Slitage, ytskador, fläckar
529443
Päivämäärä:
2018-03-22