Soffa Karl Johan
Klubbat för:
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOFFA, BORD, 1800-talets första hälft, Karl Johan, fanérad i mahogny, soffan med förgyllda beslag, stoppad rygg och sits, längd ca 228, bordets mått 74, 90x67 cm
PROVENIENS: Carl Herman Westerlund, ingenjör och disponent vid Tervakoski Pappersbruk i Finland. Möblerna sannolikt inköpta i St Petersburg omkring 1870-80, därefter i familjen.
Soffa: Sprickor, fanérbortfall, listdelar saknas, senare klädsel. Bord: Fanérskador, fanérbortfall, torrsprickor
529456
2018-03-22