Soffa Karl Johan

Soffa Karl Johan
Soffa Karl Johan
Soffa Karl Johan
Soffa Karl Johan
Soffa Karl Johan
Soffa Karl Johan
Soffa Karl Johan
Soffa Karl Johan
Soffa Karl Johan
Soffa Karl Johan
Soffa Karl Johan
Soffa Karl Johan
Soffa Karl Johan
Soffa Karl Johan
Soffa Karl Johan
Soffa Karl Johan

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

SOFFA, BORD, 1800-talets första hälft, Karl Johan, fanérad i mahogny, soffan med förgyllda beslag, stoppad rygg och sits, längd ca 228, bordets mått 74, 90x67 cm
PROVENIENS: Carl Herman Westerlund, ingenjör och disponent vid Tervakoski Pappersbruk i Finland. Möblerna sannolikt inköpta i St Petersburg omkring 1870-80, därefter i familjen.

Soffa: Sprickor, fanérbortfall, listdelar saknas, senare klädsel. Bord: Fanérskador, fanérbortfall, torrsprickor

529456

2018-03-22