Ihres Swenskt dialect lexicon 1766
Klubbat för:
1 900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
(IHRE, JOHAN). Swenskt dialect lexicon. Hvarutinnan uppteknade finnas the ord och talesätt, som uti åtskilliga Svea rikes landsorter äro brukelige, men ifrån allmänna talesättet afvika. Till upplysning af vart språk, och bevis om thes ömnighet igenom trycket utgifvet. Upsala 1766.
Liten 4:o (ca 225x173 mm.. (12), (1)-200 s.
Senare (1900-tal) marmorerat pbd. Sista 3 bladen med mindre lagning i övre marginal.
Ur antikvariatsbokhandlare Björn Löwendahls bibliotek (1941-2013).
Se
529529
2018-04-17