Armlänstolar rokoko stockholmsarbeten
Klubbat för:
22 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
ARMLÄNSTOLAR, 1 par, 1700-tal, rokoko, stockholmsarbeten, skuren dekor, genombruten rygg med balusterformad bricka krönt av mussla, utsvängda armlän, framben med fjällskärning, bemålade i gräddvitt samt guld, rutig klädsel, sitthöjd ca 41 cm
Slitage, senare bemålning, förstärkningar, mindre parti med framtagen originalfärg
529594
2018-03-25