Armlänstolar rokoko stockholmsarbeten

Klubbat för:

22 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

ARMLÄNSTOLAR, 1 par, 1700-tal, rokoko, stockholmsarbeten, skuren dekor, genombruten rygg med balusterformad bricka krönt av mussla, utsvängda armlän, framben med fjällskärning, bemålade i gräddvitt samt guld, rutig klädsel, sitthöjd ca 41 cm

Slitage, senare bemålning, förstärkningar, mindre parti med framtagen originalfärg

529594

2018-03-25