Vera Nilsson olja från Öland
Klubbat för:
50 000 SEK
Utropspris
65 000 SEK
VERA NILSSON (1888-1979): Ölandsgård, signerad VN, olja på duk, 55,5x70 cm
Målad 1946 i byn Gillberga på norra Öland
PROVENIENS
Nordén Auktioner, hösten 1995, auktion nr 19, katalognr 72
UTSTÄLLD
Separatutställning med målningar från Gillberga, Konstnärshuset, Stockholm, 1948
LITTERATUR
Göran Silfverstolpe, Vera Nilsson, Uddevalla 1986, jämför snarlik målning i samlingarna på Moderna Museum samlingar, avbildad i färg på sidan 145. Omnämnd sidan 124 med följande text: "I Öländsk bondgård ser vi en gård med byggnader och oroligt spretande trädformer. Gårdstunet täcks av ett ljust grästäcke, en väv av gult och grönt.... Nog så riktigt, men ändå mera en visionär färgexplosion än en dokumentär skildring av en öländsk bondgård året efter andra världskrigets slut".
ebba.de.faire@auktionsverket.se
529693
2018-06-18