Baljfåtöljer sengustavianska omkring 1800
Klubbat för:
20 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
BALJFÅTÖLJER, 1 par, sengustavianska stockholmsarbeten, Erik Öhrmarks art, träskuren dekor och pastellage, uppsvängd rygg med bandfläta, sarger med bladstav, sabelformade ben, bemålade och bronserade, sitthöjd 41 cm
Slitage, smärre skador och lagningar, förstärkningar
529715
2018-03-23