Baljfåtöljer sengustavianska omkring 1800

Klubbat för:

20 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

BALJFÅTÖLJER, 1 par, sengustavianska stockholmsarbeten, Erik Öhrmarks art, träskuren dekor och pastellage, uppsvängd rygg med bandfläta, sarger med bladstav, sabelformade ben, bemålade och bronserade, sitthöjd 41 cm

Slitage, smärre skador och lagningar, förstärkningar

529715

2018-03-23