Axel Einar Hjorth, "Modell OK", NK

Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,

Klubbat för:

4 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

AXEL EINAR HJORTH, "Modell OK", matbord, Nordiska Kompaniet 1938, modellen formgiven 1937, fanerat i sapelimahogny och rödbok, två björkfanerade iläggsskivor, brickmärkt NK R 40273 - C 7 12 38, höjd 75, 165 x 85, total längd med iläggsskivorna 285 cm

HISTORIK
Modellen formgiven för vårutställningen på Nordiska Kompaniet 1937.

mindre slitage, iläggsskivorna med skador

529825

2018-03-24