Axel Einar Hjorth, "Modell OK", NK
Klubbat för:
4 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
AXEL EINAR HJORTH, "Modell OK", matbord, Nordiska Kompaniet 1938, modellen formgiven 1937, fanerat i sapelimahogny och rödbok, två björkfanerade iläggsskivor, brickmärkt NK R 40273 - C 7 12 38, höjd 75, 165 x 85, total längd med iläggsskivorna 285 cm
HISTORIK
Modellen formgiven för vårutställningen på Nordiska Kompaniet 1937.
mindre slitage, iläggsskivorna med skador
529825
2018-03-24