Kista allmoge daterad 1806
Klubbat för:
5 400 SEK
Schätzwert
3 000 SEK
Beschreibung
SKRIN, Jämtland, daterat 1806, rödmålat med blåmålade beslag, dekor av blommor i svar, vitt och blått, invändigt marmorerat, skrinets höjd ca 18,5, 36x38 cm nyckel finns
Zustandsbeschreibung
Spricka, slitage, skadat lås, senare benställning medföljer
529906
2018-03-23