Konsolbord empire 1800-talets första hälft

Klubbat för:

16 500 SEK

Utropspris

5 000 SEK

KONSOLBORD, empire, Sverige, träskuren dekor och pastellage, förgyllt, sarger med astragalstav och kymation, fleuronger och blomsteremblem, avsmalnande ben kannelerade ben, överkragning och klot, skiva av trä med målad kolmårdsmarmorimitation, sockel målad i svart och marmorimitation, höjd 80,5, 99 x 44,5 cm

Slitage, dekorskador, skivan något slagen, sockel med torrspricka

529985

2018-03-23