Konsolbord empire 1800-talets första hälft
Klubbat för:
16 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KONSOLBORD, empire, Sverige, träskuren dekor och pastellage, förgyllt, sarger med astragalstav och kymation, fleuronger och blomsteremblem, avsmalnande ben kannelerade ben, överkragning och klot, skiva av trä med målad kolmårdsmarmorimitation, sockel målad i svart och marmorimitation, höjd 80,5, 99 x 44,5 cm
Slitage, dekorskador, skivan något slagen, sockel med torrspricka
529985
2018-03-23