Bordspendyl Charles X Frankrike
Klubbat för:
16 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
BORDSPENDYL, Charles X, Frankrike, urtavlan märkt J.B. Roemaet horl.er A Gand, brännförgylld brons och slipat glas, i form av urna, sockel med akantusbård, på fyra fötter, urtavla med romerska siffror i emalj, yttre ringen med blomdekor, uppsvängda hänklar i form av svanhuvuden, mynningen med avslutande ring, hel- och halvslag, dragnyckel och pendel medföljer, höjd 32 cm
LITTERATUR: Pierre Kjellberg: La Pendule Française, Paris 1997, sidan 455, jämför snarlik pendyl
För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se
Obetydligt slitage. Ej funktionstestad, SAV garanterar ej funktionen
530010
2018-06-18