Bornholmsur

Bornholmsur
Bornholmsur
Bornholmsur
Bornholmsur
Bornholmsur
Bornholmsur
Bornholmsur
Bornholmsur
Bornholmsur
Bornholmsur

Klubbat för:

3 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

GOLVUR, 1800-talets första hälft, sk Bornholmsur, bemålat och bronserat, skuren dekor, urtavlan med arabiska siffror samt märkt HP Dam, 1820, höjd ca 215 cm, pendel, nyckel och lod medföljer

Senare bemålat, sprickor, slitage

530130

2018-03-24