Bornholmsur
Klubbat för:
3 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GOLVUR, 1800-talets första hälft, sk Bornholmsur, bemålat och bronserat, skuren dekor, urtavlan med arabiska siffror samt märkt HP Dam, 1820, höjd ca 215 cm, pendel, nyckel och lod medföljer
Senare bemålat, sprickor, slitage
530130
2018-03-24