Stolar Johan Erik Höglander
Klubbat för:
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
STOLAR, 4 st., gustavianska stockholmsarbeten, av Johan Erik Höglander (stolmakare i Stockholm 1777-1813), signerade IEH, Stockholms stolmakarämbetes sigill, dekor av hörnfleuroner, sarger med bandfläta, godronnerade, avsmalnande kannelerade ben, bemålade, sitthöjd 45 cm
lagningar, slitage, senare bemålning, förstärkta, kompletterade fotavslut
530240
2018-03-25