Stolar Johan Erik Höglander
Closed
2018-03-25
530240
| Sold for | 12 000 SEK |
| Estimate | 15 000 SEK |
STOLAR, 4 st., gustavianska stockholmsarbeten, av Johan Erik Höglander (stolmakare i Stockholm 1777-1813), signerade IEH, Stockholms stolmakarämbetes sigill, dekor av hörnfleuroner, sarger med bandfläta, godronnerade, avsmalnande kannelerade ben, bemålade, sitthöjd 45 cm
lagningar, slitage, senare bemålning, förstärkta, kompletterade fotavslut