Stolar Johan Erik Höglander

Stolar Johan Erik Höglander
Stolar Johan Erik Höglander
Stolar Johan Erik Höglander
Stolar Johan Erik Höglander
Stolar Johan Erik Höglander
Stolar Johan Erik Höglander
Stolar Johan Erik Höglander
Stolar Johan Erik Höglander
Stolar Johan Erik Höglander
Stolar Johan Erik Höglander
Stolar Johan Erik Höglander
Stolar Johan Erik Höglander
Stolar Johan Erik Höglander
Stolar Johan Erik Höglander
Stolar Johan Erik Höglander
Stolar Johan Erik Höglander

Klubbat för:

12 000 SEK

15 000 SEK

STOLAR, 4 st., gustavianska stockholmsarbeten, av Johan Erik Höglander (stolmakare i Stockholm 1777-1813), signerade IEH, Stockholms stolmakarämbetes sigill, dekor av hörnfleuroner, sarger med bandfläta, godronnerade, avsmalnande kannelerade ben, bemålade, sitthöjd 45 cm

lagningar, slitage, senare bemålning, förstärkta, kompletterade fotavslut

530240

2018-03-25