Stol gustaviankt stockholmsarbete
Klubbat för:
2 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STOL, gustavianskt stockholmsarbete, signerad IEH (Johan Erik Höglander, stolmakare i Stockholm 1777-1813), Stockholms stolmakarämbetes sigill, dekor av hörnfleuroner, sarger med bandfläta, godronnerade, avsmalnande kannelerade ben, sitthöjd ca 41 cm
Slitage, senare bemålning, ty med fläckar
530255
2018-03-25