Stol gustaviankt stockholmsarbete

Klubbat för:

2 800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

STOL, gustavianskt stockholmsarbete, signerad IEH (Johan Erik Höglander, stolmakare i Stockholm 1777-1813), Stockholms stolmakarämbetes sigill, dekor av hörnfleuroner, sarger med bandfläta, godronnerade, avsmalnande kannelerade ben, sitthöjd ca 41 cm

Slitage, senare bemålning, ty med fläckar

530255

2018-03-25