Peter Weiss olja på pannå
Klubbat för:
120 000 SEK
Utropspris
50 000 SEK
PETER WEISS (1916-1982): Landskap med hus i månsken, signerad Weiss, olja på pannå, 36x33,5 cm.
På baksidan exteriör/interiör med kvinna och två män.
LITTERATUR
Jämför målningen "Yngling vid stadens utkant" från 1938, olja på trä, avbildad i färg i Gunilla Palmstierna-Weiss och Jürgen Schuttes bok om Peter Weiss, Moderna Museet, Stockholm, 1991
ebba.de.faire@auktionsverket.se
530358
2018-06-18