Matservis Ekberg
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ARVID EKBERG, "Wexiö guld", matservis, 106 dlr, Gustafsberg, flintgods, bestående av 4 st större djupa tallrikar, 10 st mindre djupa tallrikar, 9 st små djupa tallrikar (diameter 19-26,5 cm), 23 st förrättstallrikar, 12 st mattallrikar, 6 st assietter, 6 st djupa uppläggningsfat i variernade storlek, 8 st upplägningsfat i varierande storlek, såsskål, 11 st äggkoppar, 6 st tekoppar med fat, 10 st kaffekoppar med fat
Ålderrelaterat slitage, smärre missfärgningar, mindre ej noterade nagg kan förekomma. Diverse skadade delar medföljer (20 dlr), bla två terriner med lock
530443
2018-03-25