Bijouterier med nefrit
Klubbat för:
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BIJOUTERIER, delvis silver, med bl at, 1 ring med sannolikt jadeit, 18k guld, Margareta Höglund-Hacke, 1963, ringstorlek 18, 1 hänge i nefrit med 18k guld kedja, 1 collier av nefritkulor, 1 collier av amazonit, onyx och agat kulor, 1 hänge, sannolikt nefrit, 1 ring med cabochonslipad nefrit, ringstorlek 17.25, 4 armringar, 2 broscher, 6 par örhängen, 1 hänge till och en skrin medföljer
Ringen i 18k guld med skador och missfärgingar till stenen, ställvis anlöpning, slitage
530486
2018-03-30