Bijouterier med nefrit

Bijouterier med nefrit
Bijouterier med nefrit
Bijouterier med nefrit
Bijouterier med nefrit
Bijouterier med nefrit
Bijouterier med nefrit
Bijouterier med nefrit
Bijouterier med nefrit
Bijouterier med nefrit
Bijouterier med nefrit
Bijouterier med nefrit
Bijouterier med nefrit

Klubbat för:

1 200 SEK

2 000 SEK

BIJOUTERIER, delvis silver, med bl at, 1 ring med sannolikt jadeit, 18k guld, Margareta Höglund-Hacke, 1963, ringstorlek 18, 1 hänge i nefrit med 18k guld kedja, 1 collier av nefritkulor, 1 collier av amazonit, onyx och agat kulor, 1 hänge, sannolikt nefrit, 1 ring med cabochonslipad nefrit, ringstorlek 17.25, 4 armringar, 2 broscher, 6 par örhängen, 1 hänge till och en skrin medföljer

Ringen i 18k guld med skador och missfärgingar till stenen, ställvis anlöpning, slitage

530486

2018-03-30