Peter Gillman ljusstakar gustavianska tenn
Klubbat för:
6 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
PETER GILLMAN (mästare 1770-1801), Stockholm, ljusstakar, 1 par, tenn, 1798, kolonnskaft på rund klockad fot, dekor av kannelyrer och pärlstav, lösa ljusmanschetter, höjd ca 23,5 cm
Slitage, bucklor, något sneda, bristningar
530551
2018-03-28