Peter Gillman ljusstakar gustavianska tenn

Klubbat för:

6 200 SEK

8 000 SEK

PETER GILLMAN (mästare 1770-1801), Stockholm, ljusstakar, 1 par, tenn, 1798, kolonnskaft på rund klockad fot, dekor av kannelyrer och pärlstav, lösa ljusmanschetter, höjd ca 23,5 cm

Slitage, bucklor, något sneda, bristningar

530551

2018-03-28