Spegel gustaviansk Carl Corssar

Klubbat för:

58 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

CARL CORSSAR (spegelmakare i Stockholm 1791-1827), spegel, gustavianskt stockholmsarbete, signerad CC samt Stockholms hallstämpel 1780, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, genombrutet krön av Vasakärve och blomsterfestonger, ramen med bandfläta och pärlstav, nedre sarg med lagerfestong och fleuronger, fasettslipat silverfolierat glas, originalbakstycke, 140 x 76 cm

Påskrift a tergo lyder: "År 1832 är denna spegel skänt till mig Christina Maria Svartengren af hustrun Berit Gustafsdotter [...] Holmedals Sokn. Tillhör Vendla Bodén efter min död betyga d: 2 Juni 1874 Christina Hallén"

LITTERATUR: Torsten Sylvén & Elsebeth Welander-Berggren: Speglar, Spegelmakare och Fabrikörer i Sverige 1650-1850, Stockholm 2000, sidan 109, avbildad

Smärre dekorskador, mindre komplettering, glaset omfolierat och med folieringsskador, mindre nagg, baksidan med spår efter ljusarmar

530772

2018-03-28