Ester Almqvist, kolteckning
Klubbat för:
9 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ESTER ALMQVIST (1869-1934): "Interiör", signerad E.A., kol på papper, 46x58,5 cm.
.
Utställd: Världsutställningen, Paris 1900
.
När den smålandska prästdottern Ester Almqvist slog igenom, var hon en av skymningsskildrarna som producerade konst med djupa skuggor och vemodig stämning. Med idéer stöpta i tidens nationalromantiska anda ansåg hon att konstnärers rötter i det svenska landskapet styrde deras kreativa process och närheten till rötterna avgjorde äktheten i konsten.
Flera utställningar har hyllat henne och givit henne det erkännande som betydande kvinnlig pionjär inom den svenska modernismen. I och med Ester Almqvists sista utställning i slutet av hennes liv blev hennes konstnärskap åter uppmärksammat i rikspressen och 1938, fyra år efter hennes död, kom det internationella erkännandet, med en minnesutställning på Galerie Moderne i Bryssel.
.
Exposition Universelle var en världsutställning i Paris, som pågick mellan den 14 april och 12 november 1900 för att fira framgångarna under 1800-talet och för att påskynda utvecklingen under 1900-talet. Utställningen sågs av 50 miljoner personer och visade upp maskiner, uppfinningar och arkitektur som kom att bli bestående under lång tid. Däribland fanns rulltrappor, Eiffeltornet (från 1889), pariserhjul, ryska dockor, dieselmotorer och ljudfilm, telegrafonen.
.
Ester Almqvists kolteckning visades på utställningens svenska avdelning och präglas av en markant stil i Art Nouveau.
530800
2018-03-28