HC Berg, Visual Vortex
Klubbat för:
26 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
HC BERG (Finland, född 1971): "Visual Vortex", signerad, plexi och spegelglas, 200x104,5x45 cm.
PROVENIENS: Galerie Forsblom, Helsingfors
Metall, glas och akrylplast - i sin konst kombinerar skulptören och konstnären HC Berg ofta olika material när han skapar verk som utmanar våra sinnen, verk som ofta präglas av optiska illusioner. Det skulpturala verket Visual Vortex ger en konkret och visuell förståelse av perception.
Det konkava metallbakstycket löst på vänster sida. Smärre skrapmärken på plexiglaset.
530838
2018-04-16