Spegel rokoko 1700-talets andra hälft

Klubbat för:

14 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

BORDSSPEGEL, stockholmsarbete i rokoko, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, genombruten dekor av akantus, rocailler och voluter, silverfolierat glas, 72 x 40 cm

PROVENIENS: Amiral Salomon Maurits von Rajalin (1757-1825) gift 1787 med Fredrika Lovisa Jägersköld (1764-1843). Salomon utmärkte sig som sjöofficer och blev sedermera amiral. Han var en period landshövding i Gotlands län och senare landshövding i Gävleborgs län 1812-13. Ägarens mammas mormor hette Agda Maria Jägersköld (1844-1937), hon gifte sig Löwenborg och hon testamenterade spegeln till sitt barnbarn.

Skador, sprickor och lagningar, retuscher, senare bakstycke, stöd och glas

530909

2018-04-01