Matservis Kina Jiaqing
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATSERVIS, 17 dlr., porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), dekor av blomsterkvist i centrum samt kantbård i järnoxid, emaljfärg, guld, bestående av: 8 flata mattallrikar, 8 djupa mattallrikar samt uppläggningsfat, mattallrikens diameter ca 23 cm
Dekoren blekt, nagg, sprickor samt lagningar förekommer
531012
2018-03-30