Matservis Kina Jiaqing

Matservis Kina Jiaqing
Matservis Kina Jiaqing
Matservis Kina Jiaqing
Matservis Kina Jiaqing
Matservis Kina Jiaqing
Matservis Kina Jiaqing
Matservis Kina Jiaqing
Matservis Kina Jiaqing
Matservis Kina Jiaqing
Matservis Kina Jiaqing

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

MATSERVIS, 17 dlr., porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), dekor av blomsterkvist i centrum samt kantbård i järnoxid, emaljfärg, guld, bestående av: 8 flata mattallrikar, 8 djupa mattallrikar samt uppläggningsfat, mattallrikens diameter ca 23 cm

Dekoren blekt, nagg, sprickor samt lagningar förekommer

531012

2018-03-30