Gustavo Bacarisas akvarell Carmen Ebon Strandin

Klubbat för:

6 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

GUSTAVO BACARISAS (Spanien 1873-1971): Flamencodansös, sannolikt premiärdansös Ebon Strandin i rollen som Carmen, signerad och daterad G Bacarisas 1922, akvarell och gouache på papper, ca 30,5x20,5 cm.

Gustavo Bacarisas engagerades för att dekorera och designa kostymerna för uppförandet av Bizets opera Carmen. I huvudrollen som Carmen på Stockholmsoperan sjöng Ebon Strandin 1922.
Ebon Theodora Vilhelmina Strandin, senare Strandin-Huldt, även känd som Ebon André (1894-1977), var en svensk dansös och skådespelerska och 1915-30 var Ebon Strandin premiärdansös vid Operabaletten.

Gustavo möter sin blivande fru Elsa Jernås under en vistelse i Stockholm. Hon var göteborgska och hennes bror, Einar Jernås, var under många år Stora teaterns ekonomichef i Göteborg. Elsa och Bacarisas bosatte sig i huvudsak i Sevilla där de hade stort umgänge, bl a med artisten Segovia.

531085

2018-04-11