Trafikljus Chicago
Klubbat för:
11 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TRAFIKLJUS, Usa, 1900-tal, fot och stolpe i bemålat gjutjärn, märkt "Traffic Control Corps. Chicago", 1900-talets första hälft, ljusdel, bemålad lättmetall, 1900-talets andra hälft, väljare för ljusfärg, gåvoplakett, totalhöjd ca 210 cm
HISTORIK: Enligt uppgift ursprungligen inköpt på vintagemässa i Chicago, sedemera skänkt i 50-årspresent till Christer "Chrille" Pettersson (1942-2006), trummis i Hepstars. På gåvoplaketten återfinns bl a Svenne & Lotta
Bruksslitage, stolpen kortad, senare ljusdel, fungerar enligt uppgift
531197
2018-03-29