Trafikljus Chicago

Trafikljus Chicago
Trafikljus Chicago
Trafikljus Chicago
Trafikljus Chicago
Trafikljus Chicago
Trafikljus Chicago
Trafikljus Chicago
Trafikljus Chicago
Trafikljus Chicago
Trafikljus Chicago
Trafikljus Chicago
Trafikljus Chicago
Trafikljus Chicago
Trafikljus Chicago
Trafikljus Chicago
Trafikljus Chicago
Trafikljus Chicago
Trafikljus Chicago

Klubbat för:

11 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

TRAFIKLJUS, Usa, 1900-tal, fot och stolpe i bemålat gjutjärn, märkt "Traffic Control Corps. Chicago", 1900-talets första hälft, ljusdel, bemålad lättmetall, 1900-talets andra hälft, väljare för ljusfärg, gåvoplakett, totalhöjd ca 210 cm

HISTORIK: Enligt uppgift ursprungligen inköpt på vintagemässa i Chicago, sedemera skänkt i 50-årspresent till Christer "Chrille" Pettersson (1942-2006), trummis i Hepstars. På gåvoplaketten återfinns bl a Svenne & Lotta

Bruksslitage, stolpen kortad, senare ljusdel, fungerar enligt uppgift

531197

2018-03-29