Bellmans Fredmans epistlar + Musik 1790 i original

Klubbat för:

4 200 SEK

Utropspris

5 000 SEK

ORIGINALUPPLAGA. BELLMAN, CARL MICHAEL. Fredmans epistlar. Stockholm (A. Zetterberg) 1790.
8:o. (12, inklusive graverat titelblad), (1)-274, (4) s. Graverat titelblad J. F. Martin med porträtt efter J. T. Sergel. Förstaupplaga.
Bunden tillsammans med:
Musiken till Fredmans epistlar. Stockholm (Kongl. Privilegierade NotTryckeriet) utan år (1790).
8:o. Graverat titelblad och 104 sidor graverad musik.
Förstaupplaga.

Senare (1900-tal) gulbrunt skinnband, guldornerad rygg (Bagges bokbinderi, Stockholm).

Graverat titelblad fläckat, pappersförlust med lagning och viss textförlust på s. 1. Fläckar s. 23-38, fläckar nr 41-47 i Musiken. Övrigt några småfläckar. Nött band, något lös i bindningen, några fläckar.

531212

2018-03-29