Ljuskrona rokoko 1700-talets andra hälft

Klubbat för:

62 000 SEK

Utropspris

40 000 SEK

LJUSKRONA, stockholmsarbete i rokoko, för sex ljus, burformad stomme i brännförgylld mässing, behängd med olikslipade prismor och glaslöv, förgylld hjärtstång med blåsta stamglas, stavverk med rosetter och porslinsblommor, gustavianska ljuspipor och droppskålar i Fredric Ludvig Rungs art, botten med avslutande klot, höjd 73 cm

PROVENIENS: Ryttmästare Henrik Tham (1827-1908) gift med Elisabeth Charlotta Tamm (1837-1921), Stäholms herrgård, Munktorps socken, Västmanlands län

LITTERATUR: Uppsala Auktionskammare, Internationell kvalitetsauktion, våren 2016, nr 266, jämför ljuspipor och droppskålar på appliquer signerade F. Rung fec.

Slitage, skador, något omarbetad, kompletteringar, gustavianska ljuspipor och droppskålar, spår av spjut

531233

2018-03-29