Skämtteckningar bl.a. L. Kumlien

Klubbat för:

3 600 SEK

Utropspris

1 500 SEK

TECKNINGAR MM. (ca 45 st) Bl.a. LUDVIG ABRAHAM KUMLIEN (1880-1958), ca 10 skämtteckningar och skisser, ca 1910-20, förlagor till tidskrifter och böcker, i tusch, några signerade "Kum", samt 1 teckning av Hilding Nyman, 1 etsning av Gellerstedt (ur Ord & Bild, 1918), 1 gravyr J. E. Rehn, Tombeau de la famille de Plautia (1789), några exlibris, samt några övriga teckningar.

Ur Börje Börjessons samling.

Delvis klippta, veck några fläckar

531276

2018-03-31