Silverbestick modell Uppsala
Klubbat för:
26 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ERIC LÖFMAN, bestick, 100 dlr, silver, modell "Uppsala", MGAB, merparten 1960/70-tal, bestående av: 12 matgafflar (ca 18,5 cm), 12 matknivar med stålblad (ca 21 cm), 12 matskedar (ca 18,5 cm), 12 bordsgafflar (ca 15,5 cm), 12 bordsknivar (ca 17,5 cm), 12 bordsskedar (ca 15,5 cm), 12 tårtgafflar (ca 14,5 cm), 12 teskedar (ca 12 cm), 4 smörknivar med stålblad (ca 16 cm), vikt exkl knivar ca 2350 g
Bruksslitage
531292
2018-04-08