Dahlberg Suecia Antiqua et Hodierna 243 planscher

Klubbat för:

8 200 SEK

10 000 SEK

DAHLBERG, ERIK. Suecia antiqua et hodierna. I-III. Ca 1660-1718. Ej komplett.
Folio i stående format (ca 320x205 mm). Graverat titelblad, graverat porträtt (Karl XI), 2 graverade deltitelblad, 243 graverade planscher (varav 24 delvis utvikbara), samtliga på helt papper.
Hfrbd med guldornerad rygg (sent 1700-tal), defekt rygg, nött.

Collijn, Sveriges Bibliografi, 1600-talet, spalt 197. Berlin Kat. 1, 2256, Brunet V 578, Lipperheide 1037, Klemming, Ur en antecknares samlingar, Uppsala 1880-82, pp. 165-8. Sten G. Lindberg, Swedish Books, 37.

The project began in 1667 and the plates were engraved by many contemporary well-known European artists, Jean Marot, A. Perelle, Joh. Jacob von Sandrart, Lepautre, Dionysius Padtbrugge, E. Reitz, W. Swidde, J. van Aveelen, etc.

Ej komplett. 243 av 355 planscher, bl.a. saknas de två stora utvikbara Stockholmsplanscherna. Delvis något blekta avdrag. 1 skadad, några fuktskadade i slutet, några smärre revor i marginalerna, småfläckar. Bandet med defekt rygg, hårt nött, delvis lös i bindingen. Senare renoverad nya försättsblad.

531372

2018-03-31