Ossian Elgström blandteknik
Klubbat för:
1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OSSIAN ELGSTRÖM (1883-1950), "Zodiaken Söker Värme Vid Den Slocknande Solskivan i Finbullvinterns Natt", monogramsignerad och daterad OE 1941, blandteknik, ca 50x70 cm
HISTORIK: Utställd på den 23:e Internationella konstbiennalen i Venedig (XXIII Esposizione Biennale Internatzionale D´Art Venezia) 1942, etikett på tavlans baksidan
531435
2018-03-30