Helene Schmitz The Door

Helene Schmitz The Door
Helene Schmitz The Door

Såld för:

110 000 SEK

Utropspris

80 000 SEK

HELENE SCHMITZ (född 1960): The Door, C-print, 135x180 cm, signerad och numrerad på baksidan

UTSTÄLLD: Willas Contemporary i Oslo (2016)
Dunkers kulturhus i Helsingborg (2015)
Galerie Maria Lund i Paris (2013)
Arts and Nature, Domaine de Chaumont-sur-Loire. Frankrike (2011)
Fotografiska i Stockholm (2010)

I februari 2010 gjorde Helene Schmitz en resa till Surinam i Sydamerika och följde i den bortglömda Linnélärjungen Daniel Rolanders fotspår. Under resan besökte Helene en fjärilsfarm i djungeln. Fjärilsfarmarens till synes oöverstigliga projekt att försöka tukta och besegra en omättlig natur inspirerade henne till fotoprojektet Sunken Gardens.

531487

2018-04-16