Konsolbord sengustavianskt

Konsolbord sengustavianskt
Konsolbord sengustavianskt
Konsolbord sengustavianskt
Konsolbord sengustavianskt
Konsolbord sengustavianskt
Konsolbord sengustavianskt
Konsolbord sengustavianskt
Konsolbord sengustavianskt
Konsolbord sengustavianskt
Konsolbord sengustavianskt
Konsolbord sengustavianskt
Konsolbord sengustavianskt

Klubbat för:

28 000 SEK

Utropspris

35 000 SEK

KONSOLBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, lunettformat, träskuren dekor och pastellage, förgyllt med polerat guld och mörkpatinerade detaljer, sargen med fält inramade av kymation, fleuronger och växtornamentik, benanfanger med fleuronger, avsmalnande kannelerade och bladhölstrade ben, fotplatta bemålad i carraraimitation,
skiva av carraramarmor, höjd 89, 68,5 x 34 cm

För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se

Smärre slitage och nagg

531495

2018-06-18