Konsolbord sengustavianskt
Klubbat för:
28 000 SEK
Utropspris
35 000 SEK
KONSOLBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, lunettformat, träskuren dekor och pastellage, förgyllt med polerat guld och mörkpatinerade detaljer, sargen med fält inramade av kymation, fleuronger och växtornamentik, benanfanger med fleuronger, avsmalnande kannelerade och bladhölstrade ben, fotplatta bemålad i carraraimitation,
skiva av carraramarmor, höjd 89, 68,5 x 34 cm
För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se
Smärre slitage och nagg
531495
2018-06-18