Skålfat, Kina 1600-tal

Skålfat, Kina 1600-tal
Skålfat, Kina 1600-tal
Skålfat, Kina 1600-tal
Skålfat, Kina 1600-tal
Skålfat, Kina 1600-tal
Skålfat, Kina 1600-tal
Skålfat, Kina 1600-tal
Skålfat, Kina 1600-tal
Skålfat, Kina 1600-tal
Skålfat, Kina 1600-tal

Klubbat för:

6 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

SKÅLFAT, porslin, Kina, 1600-tal, ljust blåvit glasyr med ristad växtdekor, diameter ca 21 cm

Proveniens: Utställd i Borås "Mittens Rike" 1985

Slitage, bränningsdefekter

531618

2018-04-03