Ring guld och silver diamanter

Klubbat för:

9 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

RING, 18 k guld och silver, ca 1830/40-tal, gammal och antikslipade diamanter, ringskena ej ursprunglig, stämplad A. G. Dufva, Stockholm 1931, ringstorlek 18,5 mm, vikt 4 g

PROVENIENS:
Enl. uppgift gåva av kronprins Oscar (sedemera kung Oskar I) till sin älskarinna skådespelerskan Emilie Högqvist

gåva till Med. Dr Samuel Wilhelm Nerman (1795-1865), hovmedikus 1828, livmedikus 1832

hans dotter Elisabet Nerman, g. m. friherre Erik Osvald Toll

hans son friherre Johan Toll g. m. Kerstin von Rettig och
därefter i arv till nuvarande ägare

531621

2018-05-09