Ring guld och silver diamanter
Klubbat för:
9 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
RING, 18 k guld och silver, ca 1830/40-tal, gammal och antikslipade diamanter, ringskena ej ursprunglig, stämplad A. G. Dufva, Stockholm 1931, ringstorlek 18,5 mm, vikt 4 g
PROVENIENS:
Enl. uppgift gåva av kronprins Oscar (sedemera kung Oskar I) till sin älskarinna skådespelerskan Emilie Högqvist
gåva till Med. Dr Samuel Wilhelm Nerman (1795-1865), hovmedikus 1828, livmedikus 1832
hans dotter Elisabet Nerman, g. m. friherre Erik Osvald Toll
hans son friherre Johan Toll g. m. Kerstin von Rettig och
därefter i arv till nuvarande ägare
531621
2018-05-09